Extranet-valikko
VALIKKO
Kontaktinformation
Kontaktinformation

Näringsliv – Energiintensiv industri

Finlands Näringsliv EK, Kati Ruohomäki, kati.ruohomaki [at] ek.fi, +358 9 4202 2562

Näringsliv – energiintensiv industri: Skogsindustrin

Skogsindustrin rf, Tuomas Tikka, tuomas.tikka [at] forestindustries.fi, +358 45 131 6683

Näringsliv – livsmedelsindustrin

Livsmedelsindustriförbundet rf, Irina Simola, irina.simola[at] etl.fi, +358 50 338 0286

Näringsliv – Energiproduktion och Energitjänster

Finsk Energiindustri rf, Sirpa Leino, sirpa.leino [at] energia.fi, + 358 9 5305 2721

Näringsliv – Kemiindustrin

Kemiindustrin rf, Rasmus Pinomaa, rasmus.pinomaa [at] kemianteollisuus.fi, 040 586 3705

Näringsliv –  Turism- och restaurangsektor

Turism- och Restaurangförbund rf, Juho Aavasmäki, juho.aavasmaki [at] mara.fi, +358 50 342 5843

Näringsliv – Skogsindustrin

Skogsindustrin rf, Tuomas Tikka, tuomas.tikka [at] forestindustries.fi, +358 45 131 6683

Näringsliv – Industri, allmänt

Finlands Näringsliv EK, Kati Ruohomäki, kati.ruohomaki [at] ek.fi, +358 9 4202 2562

Näringsliv – Handelssektorn

Förbundet för Finsk Handel, Marja Ola, marja.ola [at] kauppa.fi, +358 9 1728 5131

Näringsliv – Teknologiindustrin

Teknologiindustrin rf, Patrick Frostell, patrick.frostell [at] teknologiateollisuus.fi, +358 9 192 3386

Näringsliv – Bilbranschen

AKL Bilbranschens Centralförbund rf, Mari Pajala, mari.pajala [at] akl.fi, +358 9 6803 2021

Näringsliv – Service, allmänt

Finlands Näringsliv EK, Kati Ruohomäki, kati.ruohomaki [at] ek.fi, +358 9 4202 2562

FastighetsSektorn – Fastighetssammanslutningar

Fastighetsägarna och Byggherrarna i Finland RAKLI rf, Aija Tasa, aija.tasa [at] rakli.fi, +358 50 327 2077

FastighetsSektorn – hyresbostadssammanslutningar

Fastighetsägarna och Byggherrarna i Finland RAKLI rf, Mikko Östring, mikko.ostring [at] rakli.fi, +358 50 301 8933

KommunSektorn

Finlands Kommunförbund, Kalevi Luoma, kalevi.luoma [at] kuntaliitto.fi, +358 9 771 2556

Oljebranschens energieffektivitetsavtal HÖYLÄ IV

Olje- och biodrivmedelsbranschen rf, Eero Otronen, eero.otronen [at] oil.fi, +358 40 861 8481

Energieffektivitetsavtal

Energimyndigheten, Juha Toivanen, juha.toivanen [at] energiavirasto.fi, +358 29 505 0083

Energieffektivitetsavtal – Industri, kommunsektor, fastighetssektor

Arbets- och näringsministeriet, Pentti Puhakka, pentti.puhakka [at] tem.fi, +358 29 506 4813

Energieffektivitetsavtal – Fastighetssektor

Miljöministeriet, Maarit Haakana, maarit.haakana [at] ymparisto.fi, +358 29 525 0069

Oljebranschens energieffektivitetsavtal HÖYLÄ IV

Miljöministeriet, Pekka Kalliomäki, pekka.kalliomaki [at] ymparisto.fi, +358 9 525 0114

Energieffektivitetsavtal

Motiva, Ulla Suomi, ulla.suomi [at] motiva.fi, +358 6122 5042

Energieffektivitetsavtal, industri

Motiva, Erja Saarivirta, erja.saarivirta [at] motiva.fi, +358 9 6122 5055

Energieffektivitetsavtal, kommunsektor

Motiva, Salka Orivuori, salka.orivuori [at] motiva.fi, +358 9 6122 5008

Energieffektivitetsavtal, fastighetssektor

Motiva, Harri Heinaro, harri.heinaro [at] motiva.fi, +358 9 6122 5016

Viimeksi päivitetty 29.5.2018